Vzdělání v psychoterapii
Duben 3, 2020
Pokud se právě rozhlížíte po terapeutovi vhodném pro vás, nahlédnutí do jeho životopisu vám může pomoci ujistit se, zda se obracíte na člověka na svém místě. Jaký je standart a realita vzdělání terapeutů v České republice se dozvíte v tomto článku.
Vzdělání v psychoterapii je dlouhý a pro terapeuta mnohdy bolestný proces. Nicméně právě poctivost a úsilí, které odborník do svého vzdělání vložil, se pak odráží v terapii samotné a tedy i schopnosti klientovi poskytnout kvalitní službu.
V České republice neexistuje vysokoškolský obor psychoterapie
Přestože psychoterapie je vědní obor, který lze v některých zemích světa studovat, v České republice je nejbližší studiu psychoterapie obor psychologie. Proto ji většina těch, kteří v budoucnu chtějí pracovat s lidmi, volí. Psychologie je nicméně obor, který je svým obsahem obrovský a pokrývá mnoho specializací. Studenti pak prochází předměty od anatomie, přes statistiku až po trénink ve výzkumu samotném.
Přestože většina studentů míří ze školy do praxe kontaktu s lidmi, studium psychologie je ve své podstatě velmi teoretické a především v bakalářském programu se soustředí na trénink absolventů ve vědě samotné - tedy schopnosti nejen formulovat hypotézy, ale i je ověřovat, rozumět výzkumům, umět pracovat s daty a zdroji.
Co se týče praktických předmětů, aplikací psychologie je mnoho. Studenti prochází povinně předměty jako psychologie práce nebo pedagogická psychologie.
Samotná psychoterapie a poradenství často jsou v osnově zahrnuty často v rámci třeba jen jednoho jediného povinného předmětu
Jistě, v nabídce volitelných seminářů si student může navolit některé, kde si vyzkouší samotný rozhovor nebo si popřemýšlí nad svým vlastním životem, nicméně v celém penzu znalostí je praktická příprava na praktickou pomoc lidem jen doplňkem.
Jako absolvent psychologie na Univerzitě Karlově vnímám toto studium jako dobrý základ pro další vzdělávání se v psychoterapii. Ano, dobrý základ pro další trénink. Je skvělé, když terapeut má tak široký background, umí si ověřovat hypotézy v odborných zdrojích, zná jiné psychoterapeutické přístupy a má znalosti z psychologie vývojové, osobnosti a psychopatologie. Nicméně to ostatní nutné není.
Za standard pro vzdělání terapeuta je podle European Association for Psychotherapy považováno vysokoškolské vzdělání v humanitní oblasti a kompletní psychoterapeutický výcvik
V praxi proto můžete narazit na psychoterapeuta, který vystudoval psychologii, ale taky třeba sociální práci nebo jiný příbuzný obor. Pokud víte, co od terapeuta zhruba chcete, tato kolonka v životopisu vám může napovědět, zda to od něj můžete i čekat. Z osobních zkušeností bych terapeuta se vzděláním v psychologii (a především psychoterapii - po několik let bylo možné studovat na FSS Masarykovy Univerzity) doporučila. Nicméně mít například terapeuta s orientací v zákonech a sociálních dávkách také nemusí být od věci - obzvláště, když to vaší situaci může prakticky pomoct.
Vysokoškolské vzdělání je proto jakýsi výchozí svět, ze kterého odborník těží ve svém uvažování a teoretickém přehledu. V přímém kontaktu s klientem by se to ale příliš projevit nemělo. To klíčové pro terapii je především volba psychoterapeutického přístupu (v současnosti jich je ve světě přes 300) a absolvování psychoterapeutického výcviku (v ČR v jednom z více jak 40 soukromých institutů). K obojímu se dostaneme v dalších článcích, kde se obojímu pověnujeme víc do hloubky.
Absolvovaný psychoterapeutický výcvik by proto měl být podle světových standartů "must have", který byste měli v životopise terapeuta najít. Konkrétní zaměření vysokoškolského vzdělání pak už je spíš pozadí tohohle základního vzdělání v terapii. Nejvíc vám ovšem stejně prozradí až dojem z dotyčného. Tak jako u všech oborů, i v psychoterapii platí (možná snad trojnásob), že je to stejně "o lidech".
Jak vybrat dobrého terapeuta?
Když se o terapii rozhodujete, je to většinou situace, ve které nemáte sil a času nazbyt. Podle čeho v záplavě usměvavých tváří vybrat dobrého terapeuta pro sebe? Na co si dát pozor, na co se v jeho životopise zaměřit a proč se nemusí vyplatit dát na doporučení?
Co dělá cenu psychoterapie?
O tom, proč je cena terapie, jaká je, se dozvíte v tomto článku. Upřímně se s vámi podělím o skutečné náklady, které psychoterapeut k výkonu své profese má. A dočtete se taky, proč nemusí být nejšťastnější volba snažit se na své vlastní terapii ušetřit volbou "levnějšího" terapeuta.